
Foto: Sofie Hellman
Av Fanny Edenborg
-
8 mars, 2021
Skådande kvinnor i Östergötland
Idag är den internationella kvinnodagen och det vill vi uppmärksamma genom att skriva lite om skådarkvinnor i vår förening och i Östergötland.
Fågelskådning har länge varit ett mansdominerat intresse men det senaste årtiondet har många kvinnor gått med i skådarleden, inte minst tack vare det kvinnliga skådarnätverket Rapphönan (Rapphönans vänner) där vi även har en grupp i Östergötland som heter Rapphönan Östergötland.
Vår förening, ÖgOF, kan vara lite extra stolta jämfört med många andra regionalföreningar med att ha kunnat engagera kvinnor på olika poster. Vi har haft kvinnor på båda våra tyngre poster ordförande (där vi var bland de första i Sverige) och chefredaktör för Vingspegeln. Dessutom har vi haft en jämställd styrelse de senaste fem åren då tre till fyra ledamöter av totalt åtta har varit kvinnor.
När det gäller rapportering på Artportalen kan vi se att under årets två första månader var sex av de 18 flitigaste rapportörer i Östergötland kvinnor, en tredjedel med andra ord! Jämför vi det med andra landskap ser vi att Småland har en kvinna först på 39:e plats och i de skådartäta landskapen Öland och Skåne är tre av de 18 första respektive fyra av de 18 första kvinnor.
Ett område där vi gärna skulle vilja se fler kvinnor är som inventerare. Där upplever vi en fortsatt hög mansdominans. Vi vet att det finns många kompetenta skådarkvinnor för detta och vi hoppas ni kan motiveras i och med detta. Känner man sig osäker men intresserad av att prova på att inventera är Sjöfågelinventeringen en bra start. Då ska man inventera sjöfåglar en gång per år från en plats man väljer själv men stämmer av med oss så ingen annan redan inventerar den. Mer info finns om den här.
Kommentarer
Det finns inte några kommentarer för detta inlägget ännu.
Skriv en kommentar