Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-listan

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Listan gäller arter observerade i landskapet Östergötland!

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Olof Hjelm 300 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstad Lista
2 Kjell Carlsson 294 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstad Lista
3 Joakim Wallin 290 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstadverken Lista
4 Claes Nilsson 289 Vitnäbbad islom 2017-10-06 Häradsskär Lista
5 Fredrik Sahlin 286 Svartbent strandpipare 2016-05-09 Sättunaviken, Roxen Lista
6 Mats Hjelte 284 Större korsnäbb 2017-04-11 Kärnskogsmosse Lista
- Lisa Carlsson 284 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstad Lista
8 Per Törnquist 281 Rallhäger 2017-06-14 Södra Dammen, Gärstadverken, Linköping Lista
9 Arne Ekström 277 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen Lista
- Magnus Elfwing 277 Sibirisk järnsparv 2016-10-11 Bk-gläntan Lista
11 Jan  Wester 276 Rallhäger 2017-06-15 Södra dammen gärstad Lista
12 Johan Jensen 275 Sibirisk järnsparv 2016-10-14 Norrstugan, Häradskär Lista
13 Anders Elf 274 Sävsparv Lista
14 Dan Lindmark 272 Sävsparv Lista
- Leif Jern 272 Rostand 2012-08-11 Nybro, Svartåmynningen Lista
16 Adam Bergner 271 Lundsångare 2016-05-31 Tinnerbäcksravinen, Linköping Lista
- Ulf Linnell 271 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstad Lista
18 Jonas Ekström 270 Svartnäbbad islom 2014-10-05 Häradskär Lista
- Robert Petersen 270 Taigasångare 2017-09-23 Häradsskär Lista
20 Gunilla Wetterling 269 Tuvsnäppa 2017-09-05 Leonardsberg Lista
21 Elis Ölfvingsson 267 Rallhäger 2017-06-14 Gärstadverken, Linköping Lista
22 Jan "Eko" Wester 265 Rallhäger 2017-06-15 Södra dammen gärstad Lista
- Peter Berry 265 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen Lista
24 Johan Molin 264 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstad Lista
- Magnus Bergvall 264 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen Gärdstadsverken Lista
26 Fredrick Lindmark 258 Citronärla 2013-05-11 Beteby, Svensksundsvikens naturreservat Lista
27 Johan Karlsson 256 Tuvsnäppa 2017-09-02 Leonardsberg Lista
28 Johan Ekstrand 254 Taigasångare 2017-09-23 Häradskär Lista
29 Margareta Pilemalm 253 Taigasångare 2017-09-23 Häradskär Lista
30 Per Tufvesson 252 Kungsfågel sångare 2017-10-21 Häradsskär Lista
31 Anders Tennlind 250 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen Lista
- Per Saarinen 250 Småspov 2016-05-13 Lista
33 Daniel Johansson 249 Skedstork 2016-06-29 Svartåmynningen Lista
34 Torbjörn Blixt 246 Tuvsnäppa 2017-09-05 Leonardsberg Lista
35 Peter Berglin 244 Trädlärka 2017-09-30 hovtornet Lista
36 Marcus Bergvall 236 Svarthakad buskskvätta 2017-04-29 Herrebro Lista
37 Wilhelm Lennman 235 Vitvingad trut 2012-03-18 Gärstad Lista
38 Fia Sundin 225 Sävsparv Lista
39 Olof Widén 177 Sävsparv Lista
40 Tony Kjellström 141 Mindre korsnäbb 2014-12-22 Trädgårdsföreningen Lista
41 Bodil Engdahl 57 Vinterhämpling 2012-01-18 Normlösa Lista
42 Johan Gren 2 Forsärla 2012-03-26 Tinnerbäcken Lista
43 Rhea Openiano 1 Knipa 2013-01-13 Borensberg, Sågarhem Lista
- Nicklas Strömberg 1 Tretåig mås 2011-12-10 Hästholmens hamn Lista
- Bo Tufvesson 1 Gräshoppsångare 2013-05-22 Grytgöl Lista

Minst kryssade
Alpseglare,1
Slaguggla,1
Fältpiplärka,1
Praktejder,1
Rödstrupig sångare,2

Mest kryssade
Knipa,42
Bläsand,41
Steglits,41
Grågås,41
Knölsvan,41



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015