Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2018    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2017

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Gunilla Wetterling 239 Lappsparv 2017-11-27 Knivbergavägen Lista
2 Leif Jern 238 Kaspisk trut 2017-11-29 S:a dammen, Gärstad Lista
3 Erik Jonsson 228 Större korsnäbb 2017-10-29 Ullstämmaskogen Lista
4 Mats Hjelte 225 Lappsparv 2017-11-28 Knivberga Lista
5 Göran Friman 219 Lappsparv 2017-12-02 Knivbergavägen, Ringstad mosse Lista
6 Mari Sandell 218 Snösparv 2017-11-25 Sättunaviken Lista
7 Kjell Carlsson 217 Tjäder 2017-12-11 Rådsla Lista
8 Claes Nilsson 214 Snösparv 2017-10-28 Häradsskär Lista
9 Johan Molin 212 Bergand 2017-12-02 Svartåmynningen Lista
10 Erik Elgström 210 Tordmule 2017-10-01 Lövskären Lista
- Anders Tennlind 210 Kungsörn 2017-12-17 Isberget, Normlösa Lista
12 Olof Hjelm 209 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstad Lista
13 Margareta Pilemalm 207 Järpe 2017-11-19 Ullstämma Lista
14 Robert  Zetterberg 206 Kungsfiskare 2017-12-27 Snöbryggan Lista
15 Johan Ekstrand 204 Järpe 2017-11-19 Ullstämma Lista
- Robert Petersen 204 Järpe 2017-12-03 Bärsjöskogens Naturreservat, Kolmården Lista
17 Simon  Wikström 196 Järpe 2017-10-05 Glotternskogen Lista
18 Magnus Danestig 192 Kungsörn 2017-12-17 Skonberga, Normlösa Lista
19 Joakim Wallin 190 Kentsk tärna 2017-10-07 Häradsskär Lista
20 Per Tufvesson 185 Kungsörn 2017-12-03 Örbäck Lista
21 Johan Karlsson 174 Nötkråka 2017-10-16 Fiskeby Lista
- Peter Berry 174 Tallbit 2017-12-03 Brickstad Lista
23 Martin Berry 172 Kustsnäppa 2017-08-15 LFK-tornet Lista
24 Magnus Bergvall 157 Stjärtmes 2017-07-01 Gravefors Lista
25 Ingemar  Ander 156 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstad, Lkpg Lista
26 Anders Svenson 147 Fasan 2017-04-19 Lista
27 Bo Tufvesson 127 Kungsfågel sångare 2017-10-21 Häradsskär Lista
28 Martin Larsson 113 Ärtsångare 2017-05-05 Missjö Lista
- Johan Lundgren 113 Skräntärna 2017-08-08 Nybro Lista
30 Helene Hejdeborn 90 Steglits 2017-05-20 Ramshäll S Vägen 11 Linköping Lista
31 Johan Gren 44 Kanadagås 2017-02-21 Nykilskorset Lista
32 Björn Eriksson 2 Tuvsnäppa 2017-09-02 Leonardsberg Lista

Minst kryssade
Lundsångare,1
Vitnäbbad islom,1
Svarthuvad mås,2
Vassångare,2
Dubbelbeckasin,2

Mest kryssade
Talgoxe,31
Gråhäger,31
Kråka,31
Fiskmås,31
Pilfink,31



Årslistor
Årslistan 2018
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015