Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2016

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Joakim Wallin 242 Hökuggla 2016-12-07 Vrinnevi, Norrköping Lista
2 Leif Jern 238 Hökuggla 2016-12-07 Vrinnevi, Norrköping Lista
3 Gunilla Wetterling 234 Prärielöpare 2016-10-05 Nybro Lista
4 Kjell Carlsson 231 Kungsörn 2016-12-15 Hackeryd Lista
5 Robert Petersen 218 Tallbit 2016-11-20 Ravnäs, Svensksundsviken Lista
6 Margareta Pilemalm 217 Hökuggla 2016-12-21 Vrinnevi Norrköping Lista
7 Robert  Zetterberg 214 Dvärgbeckasin 2016-10-08 Södra dammen Lista
- Anders Tennlind 214 Nötkråka 2016-10-30 Håleberget, Motala Lista
- Johan Molin 214 Kungsörn 2016-12-25 Söderö Lista
10 Johan Ekstrand 213 Hökuggla 2016-12-21 Vrinnevi Norrköping Lista
11 Dan Lindmark 211 Smalnäbbad simsnäppa 2016-06-12 Sättunaviken Lista
12 Claes Nilsson 206 Snösparv 2016-11-03 Stora tornet, Nybro Lista
13 Daniel Johansson 203 Myrspov 2016-09-25 Svartåmynningen Lista
14 Magnus Danestig 198 Dvärgbeckasin 2016-12-03 Fallet vid Nykvarn Lista
- Erik Jonsson 198 Bivråk 2016-06-09 Rosenkällasjön, Tinnerö Lista
- Mats Hjelte 198 Kungsörn 2016-12-29 Simonstorp Lista
17 Peter Berry 187 Snösiska 2016-12-29 Kärnskogsmossen Lista
18 Olof Hjelm 182 Sävsparv Lista
19 Per Tufvesson 173 Fasan 2016-11-20 Västanvik Lista
20 Magnus Bergvall 164 Kärrsnäppa 2016-07-13 Nora dammarna Gärstad Lista
21 Johan Lundgren 163 Dvärgbeckasin 2016-11-28 Nykvarn Lista
22 Ingemar  Ander 160 Trädlärka 2016-06-17 Annelund, Nykil Lista
23 Johan Karlsson 158 Rödstrupig piplärka 2016-09-24 Knivbergavägen Lista
24 Martin Berry 140 Nötväcka 2016-01-15 Motala Lista
25 Martin Larsson 136 Kärrsångare 2016-06-04 Lambohov Lista
26 Bo Tufvesson 118 Prärielöpare 2016-10-06 Roxen Lista
27 Helene Hejdeborn 115 Tofsmes 2016-10-26 Berga Hage Lista
28 Mari Sandell 45 Vittrut 2016-01-08 Nykvarn Lista
29 Therese Åström 28 Ormvråk 2016-09-05 Sturefors Lista

Minst kryssade
Större piplärka,1
Kentsk tärna,1
Tallbit,1
Skärfläcka,1
Småtärna,2

Mest kryssade
Sångsvan,29
Knipa,29
Salskrake,29
Sothöna,29
Grågås,29



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015