Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2015

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Daniel Johansson 234 Spetsbergsgås 2015-11-07 Ramstad, Tåkern Lista
2 Leif Jern 230 Tjäder 2015-12-02 Rådsla Lista
3 Kjell Carlsson 228 Bergand 2015-10-25 Svartåmynningen Lista
4 Gunilla Wetterling 225 Dvärgbeckasin 2015-10-19 Gärstad Lista
5 Anders Tennlind 214 Tretåig hackspett 2015-10-17 Trolleflod Lista
6 Arne Ekström 213 Prutgås 2015-10-07 Sättunaviken Lista
7 Johan Molin 210 Tjäder 2015-11-14 Svensbo Lista
8 Claes Nilsson 208 Tretåig mås 2015-12-06 Hästholmen Lista
9 Adam Bergner 206 Lappsparv Lista
10 Margareta Pilemalm 204 Prutgås 2015-10-07 Sättunaviken Lista
11 Erik Jonsson 203 Spetsbergsgås 2015-11-07 Ramstadbron, Tåkern Lista
12 Robert Petersen 202 Tjäder 2015-12-21 Sörsjön Lista
13 Johan Ekstrand 195 Rödstrupig piplärka 2015-09-12 Sättuna Lista
14 Magnus Danestig 186 Bergfink 2015-11-14 Vallen, Sättuna Lista
15 Gunnar Ölfvingsson 184 Jorduggla 2015-11-15 Rien, Horn Lista
16 Joakim Wallin 183 Större korsnäbb 2015-11-15 Skogstorp, Mormorsgruvan Lista
17 Per Saarinen 180 Orre 2015-05-25 Fågelmossen Lista
18 Magnus Bergvall 176 Stäpphök 2015-10-02 Nybro Lista
19 Robert  Zetterberg 174 Kattuggla 2015-11-21 Lilla Aska,Slaka Lista
- Peter Berry 174 Strömstare 2015-11-14 Borensberg Lista
21 Per Tufvesson 170 Stjärtmes 2015-11-08 Ljusfallshammar Lista
22 Ingemar  Ander 157 Svart rödstjärt 2015-10-17 Värmeverket Nykvarn, Lkpg Lista
23 Johan Karlsson 153 Kattuggla 2015-11-14 Folkparken Lista
- Martin Larsson 153 Vitkindad gås 2015-06-14 Finspång Lista
25 Bo Tufvesson 117 Talltita 2015-08-18 Folkström Lista
26 Fia Sundin 108 Svarthakedopping 2015-05-26 Stadsparken, Motala Lista
27 Therese Åström 105 Svarthätta 2015-05-14 Meandern, Linköping Lista
28 Sven-David Måreby 84 Grå flugsnappare 2015-09-16 Tallvägen Lista
29 Helene Hejdeborn 76 Sidensvans 2015-12-31 Rosengatan Linköping (i trädgård) Lista
30 Dan Lindmark 59 Sånglärka 2015-03-04 Linköping Lista
31 Martin Gyllensten 31 Kanadagås 2015-02-24 Borensberg, Linköpingsvägen Lista
32 Johan Jensen 27 Domherre 2014-01-06 Ryd Lista

Minst kryssade
Halsbandsflugsnappare,1
Tretåig mås,1
Härfågel,1
Vit stork,1
Silkeshäger,1

Mest kryssade
Skata,32
Talgoxe,32
Kråka,32
Gråtrut,32
Björktrast,32



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015