Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2014

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Gunilla Wetterling 233 Sillgrissla 2014-10-19 Häradskär Lista
2 Leif Jern 230 Större korsnäbb 2014-12-29 Linköping, Trädgårdsföreningen Lista
3 Claes Nilsson 225 Tjäder 2014-11-15 Hästenäs kyrkskog Lista
4 Arne Ekström 224 Kustlabb 2014-09-10 Vättern, sågs från Stora Lund Lista
5 Gunborg  Rapp 220 Skärsnäppa 2014-10-19 Häradskär Lista
- Johan Ekstrand 220 Skärsnäppa 2014-10-18 Leornadsberg Lista
7 Daniel Johansson 219 Järpe 2014-11-15 Ullstämmaskogen Lista
- Margareta Pilemalm 219 Skärsnäppa 2014-10-18 Leonardsberg Lista
9 Robert Petersen 218 Nötkråka 2014-11-07 Herrebrotippen Lista
10 Johan Molin 216 Bredstjärtad labb 2014-10-26 Häradskär Lista
- Peter Berry 216 Kaspisk trut 2014-12-23 Trutdammen, Gärstad Lista
12 Kjell Carlsson 214 Nötkråka 2014-11-16 Tokorp Lista
13 Per Saarinen 213 Järpe 2014-11-16 Ycke urskog Lista
- Per Törnquist 213 Blå kärrhök 2014-10-31 Sättunaviken Lista
15 Anders Tennlind 209 Järpe 2014-11-16 Ycke urskog Lista
16 Magnus Danestig 198 Ägretthäger 2014-10-30 Nybro Lista
17 Torbjörn Blixt 191 Myrspov 2014-08-11 Svartåmynningen Lista
18 Per Tufvesson 190 Bergand 2014-11-25 Norrbysjön Lista
19 Magnus Bergvall 189 Bändelkorsnäbb 2014-12-25 Trädgårdsföreningen Lista
20 Therese Åström 187 Ägretthäger 2014-10-11 Sättunaviken Lista
21 Olof Hjelm 186 Kaspisk trut 2014-07-30 Gärstad Lista
22 Joakim Wallin 182 Vaktel 2014-05-18 Åby gård, Ekebyborna Lista
23 Adam Bergner 180 Kärrsångare 2014-05-30 Egbola, Rök kyrka Lista
24 Dan Lindmark 179 Vaktel 2014-06-08 Frössle, Malmens flygplats Lista
25 Martin Berry 178 Mindre sångsvan 2014-10-26 Skonberga Lista
26 Ingemar  Ander 170 Ägretthäger 2014-10-01 Nybro, Svartåmynningen Lista
27 Johan Karlsson 169 Pilgrimsfalk 2014-12-14 Hamnen Norrköping Lista
28 Johan Jensen 167 Trädgårdssångare 2014-05-12 Stora Lund Lista
29 Lisa Carlsson 158 Varfågel 2014-11-19 Universitetet Lista
30 Johan Gren 155 Aftonfalk 2014-05-21 Sättuna Lista
31 Daniel Lazarus Christou 146 Mindre korsnäbb 2014-11-15 Rosenkällasjön, Tinnerö Eklandskap Lista
32 Tony Kjellström 143 Sidensvans 2014-12-23 Gottfridsberg Lista
33 Bo Tufvesson 124 Grå flugsnappare 2014-08-06 Ljusfallshammar Lista
34 Sven-David Måreby 95 Gärdsmyg 2014-10-28 Tallvägen Lista
35 Helene Hejdeborn 85 Ängspiplärka 2014-09-23 Sätunaviken Lista
36 Martin Gyllensten 67 Bergfink 2014-10-12 Borensberg, Trädgården Lista
37 Martin Larsson 63 Varfågel 2014-02-26 Söderö Lista
38 Erik Stensman 45 Stare 2014-03-18 Universitetetsområdet, Linköping Lista
39 Rhea Openiano 25 Entita 2014-01-11 Borensberg, Trädgården Lista
40 Erik Jonsson 1 Trastsångare 2014-05-25 Tåkern Lista

Minst kryssade
Lundsångare,1
Svart stork,1
Medelhavstrut,1
Taigasångare,1
Skedstork,1

Mest kryssade
Större hackspett,39
Knölsvan,39
Skata,39
Talgoxe,39
Sothöna,39



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015