Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2013

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Per Törnquist 231 Vinterhämpling 2013-12-01 Kungsängens Flygplats, Norrköping Lista
2 Gunilla Wetterling 229 Dvärgbeckasin 2013-11-08 Sättuna Lista
3 Leif Jern 219 Duvhök 2013-11-11 Sättunaviken Lista
4 Claes Nilsson 218 Strömstare 2013-11-02 Tannefors slussar Lista
- Johan Molin 218 Snösiska 2013-12-30 Nykvarn Lista
- Peter Berry 218 Spetsbergsgås 2013-11-17 Illersjö Lista
7 Kjell Carlsson 215 Spetsbergsgås 2013-11-01 Vida Vättern Lista
8 Robert Petersen 213 Smålom 2013-11-17 Lövskären, Arkösunds skärgård Lista
9 Lena Lindeberg Törner 212 Dvärgbeckasin 2013-10-23 Sättuna, Lkpg Lista
10 Arne Ekström 210 Järpe 2013-12-01 Ulrikavägen Lista
- Olof Hjelm 210 Tjäder 2013-11-16 Korsmossen Lista
12 Gunborg  Rapp 206 Strömstare 2013-10-29 Ålebäckens mynning Lista
13 Margareta Pilemalm 201 Kungsörn 2013-12-30 Älvestad kyrka Lista
- Johan Ekstrand 201 Kungsörn 2013-12-30 Älvestad Kyrka Lista
15 Magnus Danestig 196 Sjöorre 2013-11-03 Mauritzberg Lista
16 Adam Bergner 195 Kungsörn 2013-11-17 Isberga naturreservat, Heda kyrka Lista
- Gunnar Ölfvingsson 195 Snösparv 2013-11-17 Valla, Kinda Lista
18 Magnus Bergvall 192 Tretåig mås 2013-10-06 Häradskär Lista
19 Anders Tennlind 186 Alfågel 2013-11-03 Marvikenverket Lista
20 Martin Berry 182 Kungsfågel sångare 2013-10-20 Häradsskär Lista
21 Lisa Carlsson 178 Snösparv 2013-11-17 Svartåmynningen Lista
22 Johan Karlsson 172 Kungsfiskare 2013-08-30 Femöresbron Lista
23 Johan Gren 170 Vaktel 2013-06-10 Södra Lund Lista
24 Daniel Johansson 159 Mindre korsnäbb 2013-12-02 Rydsskogen Lista
25 Ingemar  Ander 156 Strömstare 2013-12-03 Vallby, Kaga Lista
26 Therese Åström 137 Kattuggla 2013-11-16 Ullstämma natureservat Lista
27 Maria Danestig 124 Alfågel 2013-11-03 Marvikenverket Lista
28 Sven-David Måreby 115 Stenknäck 2013-09-16 Tallvägen Lista
- Bo Tufvesson 115 Tornfalk 2013-07-31 Heda Lista
30 Martin Larsson 102 Morkulla 2013-04-30 Lambohov Lista
- Helene Hejdeborn 102 Morkulla 2013-07-08 Hulta Törnevik Lista
32 Erik Stensman 74 Sädesärla 2013-04-19 Universitetetsområdet, Linköping Lista
33 Martin Gyllensten 67 Rödvingetrast 2013-10-27 Borensberg Lista
34 Joakim Wallin 41 Hökuggla 2013-01-13 Bondeby, Kvarn Lista
35 Rhea Openiano 29 Björktrast 2013-01-13 Borensberg Lista
36 Erik Jonsson 1 Skäggmes 2013-10-05 Tåkern Lista

Minst kryssade
Skärfläcka,1
Brandkronad kungsfågel,1
Sommargylling,1
Fjällpipare,2
Smalnäbbad simsnäppa,2

Mest kryssade
Knölsvan,35
Sidensvans,35
Pilfink,35
Steglits,35
Gräsand,35



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015