Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2012

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Kjell Carlsson 250 Skärsnäppa 2012-12-09 Själbådarna, Gryts skärgård Lista
2 Gunilla Wetterling 233 Hökuggla 2012-11-18 Tift Lista
3 Robert Petersen 231 Skärsnäppa 2012-11-18 Lövskären, Arkösunds skärgård Lista
4 Peter Berry 226 Skärsnäppa 2012-12-09 Själbådarna, Gryts skärgård Lista
- Per Törnquist 226 Skärsnäppa 2012-12-09 Själbådarna, Gryts skärgård Lista
6 Jan "Eko" Wester 224 Kungsörn 2012-12-30 Västerlösa Lista
7 Elis Ölfvingsson 222 Tallbit 2012-11-18 Hökhult NO Opphem, Rimforsa Lista
8 Christian Williams 221 Smalnäbbad simsnäppa 2012-05-31 Beteby, Svensksundsviken Lista
- Magnus Bergvall 221 Hökuggla 2012-11-19 Värö, Linköping Lista
10 Arne Ekström 218 Tobisgrissla 2012-12-09 Gryts skärgård Lista
11 Claes Nilsson 216 Hökuggla 2012-11-19 Värö, Linköping Lista
12 Johan Jensen 215 Skärsnäppa 2012-12-09 Själbådarna, Gryts skärgård Lista
13 Adam Bergner 213 Skärsnäppa 2012-12-09 Själbådarna, Gryts skärgård Lista
- Johan Molin 213 Tordmule 2012-12-09 Sandsänkan, Gryts skärgård Lista
- Bodil Engdahl 213 Tallbit 2012-11-13 Omberg Lista
16 Martin Berry 211 Tallbit 2012-11-11 Hjässan, Omberg Lista
17 Leif Jern 210 Hökuggla 2012-11-18 Värö, Malmslätt Lista
18 Gunnar Ölfvingsson 206 Tallbit 2012-11-18 Bjärken, Opphem Lista
- Olof Hjelm 206 Hökuggla 2012-11-18 Värö, Tift Lista
20 Magnus Elfwing 200 Tallbit 2012-11-17 Korsmossen Lista
21 Johan Gren 196 Hökuggla 2012-11-18 Linköping, Wärö Lista
22 Per Saarinen 192 Skärsnäppa 2012-12-09 Själbådarna, Gryts skärgård Lista
23 Stefan Desai 186 Hökuggla 2012-11-18 Tift, Linköping Lista
24 Ingemar  Ander 185 Tallbit 2012-11-15 Omberg, Hjässatorget och Stocklycke Lista
25 Johan Ekstrand 181 Tallbit 2012-12-31 Omberg Hjässatorget Lista
26 Margareta Pilemalm 180 Tallbit 2012-12-31 Hjässatorget Omberg Lista
- Erik Stensman 180 Tallbit 2012-11-17 Korsmossen, Rådsla Lista
28 Magnus Danestig 178 Sjöorre 2012-11-18 Skenäs färjeläge Lista
29 Claes Svedlindh 175 Småfläckig sumphöna 2012-05-22 Ekängen, Linköping Lista
30 Gunborg  Rapp 173 Tallbit 2012-11-14 Hjässatorget Lista
31 Lena Lindeberg Törner 172 Rapphöna 2012-12-09 Sättuna Lista
32 Johan Karlsson 168 Rostand 2012-08-10 Nybro Lista
33 Martin Larsson 159 Bergfink 2012-12-24 Brestorp Lista
34 Fia Sundin 135 Näktergal 2012-05-26 Smedstadsdammarna Lista
35 Bo Tufvesson 129 Kungsörn 2012-11-17 Nydammen, Folkström Lista
36 Helene Hejdeborn 122 Tofsmes 2012-11-20 Rådsla Naturreservat Lista
- Sven-David Måreby 122 Stenknäck 2012-12-04 Tallvägen Lista
38 Per Tufvesson 106 Lappuggla 2012-04-13 Älvan, Motala Lista
39 Jonas Ekström 85 Morkulla 2012-03-20 Rustorp Lista
40 Martin Gyllensten 67 Gröngöling 2012-07-25 Borensberg Lista
41 Dan Lindmark 65 Strömstare 2012-02-12 Norrköping, nedströms Arbetets museum Lista
42 Nicklas Strömberg 59 Stare 2012-04-09 Renstad Lista
43 Malin Granlund Feldt 45 Koltrast 2012-01-31 Tåkern Herrestad Lista

Minst kryssade
Sommargylling,1
Biätare,1
Havssula,1
Amerikansk kricka,2
Fjällabb,2

Mest kryssade
Gråtrut,43
Knölsvan,43
Storskrake,43
Gråsparv,43
Skata,43



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015