Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2011

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Per Törnquist 230 Kungsörn 2011-12-26 Dags Mosse Lista
- Elis Ölfvingsson 230 Prärielöpare 2011-10-29 Rökinge, Vreta Kloster Lista
3 Kjell Carlsson 227 Snösiska 2011-11-24 Nybro, Svartåmynningen Lista
4 Peter Berry 226 Rödhuvad dykand 2011-12-26 Glänåstornet, Tåkern Lista
5 Robert Petersen 221 Prutgås 2011-11-19 Knivbergavägen, Ringstad mosse Lista
6 Gunilla Wetterling 218 Tretåig mås 2011-12-11 Alvastra Lista
- Arne Ekström 218 Tretåig mås 2011-12-10 Hästholmen Lista
8 Adam Bergner 215 Tretåig mås 2011-12-11 Hästholmens hamn, Vättern Lista
9 Johan Jensen 212 Mindre korsnäbb 2011-08-08 Smedstad Lista
10 Claes Nilsson 209 Kungsfiskare 2011-11-04 Ramstadsbron Lista
11 Olof Hjelm 208 Tretåig mås 2011-12-10 Hästholmens hamn Lista
12 Magnus Bergvall 206 Prärielöpare 2011-10-29 Rökinge, Vreta Kloster Lista
- Claes Svedlindh 206 Ägretthäger 2011-11-26 Svartåmynningen, Linköping Lista
14 Joakim Wallin 205 Stenfalk 2011-09-26 Häradskär Lista
- Per Tufvesson 205 Tretåig mås 2011-12-11 Hästholmen Lista
16 Leif Jern 202 Tretåig mås 2011-12-11 Hästholmen Lista
- Jonas Ekström 202 Stormsvala 2011-12-10 Hästholmen Lista
18 Fredrik Sahlin 200 Turkduva 2011-11-06 Såpkullen, Norrköping Lista
19 Dan Lindmark 191 Ägretthäger 2011-11-19 Sättunaviken Lista
20 Johan Gren 189 Kustpipare 2011-09-29 Sättunaviken Lista
- Martin Berry 189 Kungsfiskare 2011-10-06 Nykvarn Lista
22 Mats Hjelte 184 Vinterhämpling 2011-11-20 nkpg Lista
23 Gunborg  Rapp 183 Tretåig mås 2011-12-11 Ålebäcksviken Lista
24 Axel Jensen 180 Näktergal 2011-05-16 Striern Lista
25 Johan Karlsson 171 Kaspisk trut 2011-07-19 Häradsudden, tippen. Lista
26 Ulf Larsson 163 Vassångare 2011-05-16 Leonardsberg Lista
27 Stefan Svensson 156 Bivråk 2011-06-26 Villan, Sjögesäter. Lista
28 Ingemar  Ander 153 Ägretthäger 2011-11-19 Sättunaviken, Roxen Lista
29 Marcus Bergvall 150 Varfågel 2011-12-31 Herrebrotippen Lista
30 Martin Larsson 149 Mindre hackspett 2011-11-20 Doversund Lista
31 Helene Hejdeborn 146 Tofsmes 2011-11-15 Bjäsäter Vreta Kloster Lista
32 Lisa Carlsson 121 Småfläckig sumphöna 2011-04-26 Svartåmynningen Lista
33 Bo Tufvesson 120 Mindre korsnäbb 2011-11-19 Kärnskogsmossen Lista
34 Malin Granlund Feldt 109 Fasan 2011-06-26 Tåkern, Gottorp Lista
35 Majna Gemsjö 97 Salskrake 2011-11-20 Karlshamn Lista
36 Martin Gyllensten 78 Lövsångare 2011-07-27 Borensberg Lista
37 Agnetha Annerud 67 Spillkråka 2011-04-16 Skeda Stora Stensäter Lista
38 Marcus Nygårds 64 Ringduva 2011-03-14 Lektorshagen, Linköping Lista
39 Jenny Ahlin 48 Sädgås 2011-03-12 Svartåmynningen Lista
40 Vesa Jussila 18 Sidensvans 2011-01-01 Herrstorpsv 9 Åby Lista

Minst kryssade
Havssula,1
Aftonfalk,1
Stormsvala,2
Kohäger,2
Svarthuvad mås,2

Mest kryssade
Kaja,40
Björktrast,40
Talgoxe,40
Gråsparv,40
Skata,40



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015