Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2010

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Arne Ekström 224 Snösiska 2010-11-27 Nykilskorset, Slaka Lista
2 Joakim Wallin 221 Stenfalk 2010-09-27 Häradskär Lista
3 Kjell Carlsson 219 Jorduggla 2010-11-30 Svartåmynningen Lista
4 Robert Petersen 218 Bivråk 2010-08-15 Loddby Lista
5 Per Törnquist 217 Skärsnäppa 2010-12-11 Lilla Ebåden, Gryts Skärgård Lista
6 Johan Jensen 216 Kungsörn 2010-11-21 Söderö Lista
7 Jonas Ekström 214 Starrsångare 2010-10-13 Häradskär Lista
- Adam Bergner 214 Skärsnäppa 2010-12-11 Lilla Ebåden, Gryts skärgård Lista
9 Dan Lindmark 211 Jorduggla 2010-09-28 Stångskär Lista
10 Per Tufvesson 210 Skärsnäppa 2010-12-11 Gryts skärgård Lista
11 Magnus Bergvall 208 Varfågel 2010-11-07 Svensksundsviken Lista
12 Leif Jern 206 Spetsbergsgås 2010-11-14 Stavlösa Lista
13 Claes Nilsson 205 Snösiska 2010-11-05 Tjällmo Lista
- Peter Berry 205 Kungsörn 2010-12-23 Kaga kyrka Lista
15 Claes Svedlindh 204 Jorduggla 2010-10-16 Häradskär Lista
- Olof Hjelm 204 Snösparv 2010-10-16 Häradskär Lista
17 Ulf Larsson 201 Skärpiplärka 2010-10-16 Häradskär Lista
18 Axel Jensen 198 Vaktel 2010-06-19 Viksholm Lista
19 Gunilla Wetterling 187 Spetsbergsgås 2010-10-09 Tåkern Lista
20 Stefan Desai 186 Blå kärrhök 2010-09-30 Sätuna viken Lista
21 Vesa Jussila 185 Nötkråka 2010-07-17 Herrstorpsvägen 9 Åby Lista
22 Christian Williams 181 Småtrapp 2010-05-14 Svärtinge gård Lista
23 Lasse Linde 179 Vaktel 2010-06-05 Flistad Lista
24 Lars Johansson 176 Törnsångare 2010-05-23 G:a Rörsviken Lista
25 Hans Widell 175 Talltita 2010-08-22 Jursla, Lillsjön Lista
26 Johan Elfström 173 Prutgås 2010-10-11 Sättuna Lista
27 Mats Hjelte 170 Strömstare 2010-11-27 Campus, Norrköping Lista
28 Mikael Hagström 169 Blå kärrhök 2010-10-15 Sättuna Lista
29 Marcus Bergvall 155 Myrspov 2010-10-02 Tycklinge, Vadstena Lista
- Magnus Elfwing 155 Trädgårdssångare 2010-05-06 Rosenkällasjön Lista
31 Marcus Nygårds 152 Trädgårdssångare 2010-05-23 Smedstaddammarna, Linköping Lista
32 Lisa Carlsson 146 Gräshoppsångare 2010-06-01 Härnaviken Lista
- Bo Tufvesson 146 Fjällvråk 2010-11-27 Ljusfallshammar Lista
- Martin Larsson 146 Brushane 2010-09-30 Svartåmynningen Lista
35 Ingemar  Ander 142 Röd glada 2010-07-01 strax norr Sturefors Lista
36 Barbro Nordström 141 Prutgås 2010-10-05 Häradsskär Lista
- Ellen Hultman 141 Törnsångare 2010-05-13 Väversunda Lista
38 Elis Ölfvingsson 118 Kungsörn 2010-11-21 Söderö, Kättilstad Lista
39 Georg  Andersson 113 Rödstjärt 2010-05-10 Kvinnebyvägen 69, Linköping Lista
40 Anders Elf 69 Berglärka 2010-02-14 Åbylund, Strå s:n Lista
41 Jan  Wester 66 Sävsparv Lista
42 Marcus Mellåker 65 Talltita 2010-04-27 Linköping Lista
43 Nicklas Strömberg 53 Gärdsmyg 2010-03-28 Hästholmen Lista
44 Fredrik Sahlin 45 Domherre 2010-01-24 Herrebrotippen Lista
45 Peter Berglin 7 Skäggdopping Lista

Minst kryssade
Svarthuvad mås,1
Gulhämpling,1
Sandlöpare,1
Småtärna,1
Fjällabb,2

Mest kryssade
Vigg,45
Gräsand,45
Knipa,45
Kaja,44
Fiskmås,44



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015