Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2009

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Kjell Carlsson 233 Rödhuvad dykand 2009-10-27 Glänås, Tåkern Lista
2 Robert Petersen 227 Rödhuvad dykand 2009-10-28 Glänås, Tåkern Lista
3 Joakim Wallin 226 Rödhuvad dykand 2009-10-30 Glänås, Tåkern Lista
4 Christian Williams 219 Rödhuvad dykand 2009-10-27 Glänås Lista
5 Lasse Linde 215 Kustlabb 2009-09-18 Stångskär, Häradskär Lista
- Arne Ekström 215 Rödhuvad dykand 2009-10-31 Glänås, Tåkern Lista
7 Per Törnquist 214 Rödhuvad dykand 2009-10-30 Glänås, Tåkern Lista
- Dan Lindmark 214 Tjäder 2009-12-13 Rösjöberget, Rådsla Lista
9 Anders Elf 213 Kungsfiskare 2009-10-27 Kolsbro, Tåkern Lista
10 Magnus Bergvall 211 Prutgås 2009-11-28 Utsiktsberget, Svensksundsviken Lista
11 Ulf Linnell 209 Kungsörn 2009-12-23 Brickstad, Klockrike Lista
- Mats Hjelte 209 Rödhuvad dykand 2009-10-31 Glänås, Tåkern Lista
13 Axel Jensen 208 Bergstaigasångare 2009-10-11 Häradskär Lista
14 Claes Nilsson 207 Hornuggla 2009-10-25 Stora Lund Lista
- Marcus Danielsson 207 Spovsnäppa 2009-08-22 Sjötuna, Tåkern Lista
- Hans Widell 207 Rödhuvad dykand 2009-10-31 Glänås Lista
17 Olof Hjelm 205 Kustpipare 2009-09-27 Sättunaviken Lista
18 Leif Jern 203 Varfågel 2009-11-01 Lövängsborg, Tåkern Lista
- Fredrik Sahlin 203 Prutgås 2009-09-19 Häradskär Lista
20 Lars Johansson 201 Järpe 2009-11-22 Rödgölen Lista
21 Adam Bergner 198 Hornuggla 2009-12-22 Stångåmynningen, Roxen Lista
22 Wilhelm Lennman 178 Skärpiplärka 2009-09-29 Hackelboö Lista
23 Johan Elfström 175 Pilgrimsfalk 2009-11-01 Sättuna Lista
24 Mikael Gemsiö 148 Blåhake 2009-09-07 Marö, St Anna, tomten Lista
25 Nicklas Strömberg 103 Gulärla 2009-05-23 Hästholmen Lista
26 Filip Larsson 93 Nötskrika 2009-04-10 Tinnerö Eklandskap Lista
27 Martin Larsson 82 Taltrast 2009-04-01 Vallaskogen Lista
28 Mikael Hagström 1 Sånglärka 2009-12-30 Sättuna Lista

Minst kryssade
Bergstaigasångare,1
Turturduva,1
Småtärna,1
Tuvsnäppa,1
Sommargylling,1

Mest kryssade
Sånglärka,28
Kungsfågel,27
Salskrake,27
Storskrake,27
Koltrast,27



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Gunilla Wetterling, 239 (2017)
4:a Leif Jern, 238 (2016)
-:a Leif Jern, 238 (2017)

Fågelbordskampen
Vintern 2017/2018
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015